Work And Travel – Moje skúsenosti, práca v Národnom Parku, Priemerný Slovenský plat za týždeň

Medzi strednou a vysokou školou som pobehal New York City. To bol prvý impulz na WAT.  Amerika je veľká a rozhodnúť sa kde stráviť leto bolo ťažké. Keďže mám rád prírodu tak som sa rozhodol pre Yellowstonský národný park, bola to dobrá voľba. 🙂 Išiel som sám a vôbec to nebolelo. Yellowstone je super. Nebolo tam žiadne veľké mesto (nebolo ani kde utrácať ťažko zarobené dolares, iba alkohol a nejaké iné šmakociny na večer).  V práci som bol tak 4-5x do týždňa a zvyšné dni som zobral backpack a stopom som behal po parku.  Nebudem tu písať o parku, neskôr mu venujem samostatný článok.

Pome sa radšej kuknúť kde som pracoval. Robil som v časti Old Faithful. Je pomenovaná podľa najznámejšieho gejzíru na svete. Všeobecne je Yellowstone známy park, veď kto by nepoznál rozprávku Yogi a Bubu? Keďže je to známa oblasť tak tu nájdeš stravovacie zariadenia a v jednom som robil aj ja. Celkom pohodička robotička. Griloval som burgre – nič ťažké. Hlavne kolegovia topka!

Do práce som chodil na desiatu takže pohodička každé ráno 🙂 Ešte klobúk a mohol by som byť Ranger Smith 😀

Čo ale plat? Nebola to žiadna sláva, no neprišiel som zarobiť. Oveľa cennejšie bolo počas leta prejsť  tento park ako zarobiť peniaze. Samozrejme stačilo aby sme požičali auto a prešli západné pobrežie. Ak si dobre spomínam tak som dostával 560 USD za dva týždne. Teraz si povieš že nič moc ale mal som už zarátanú stravu a ubytko. Stravovanie bolo v jedálni ale naozaj mega, nevel som čo skôr si nabrať 🙂 (steak, ryba cestoviny, kuracie, veganske atď…) Druhú prácu si nájdeš len ťažko, totiž Yellowstone má pod palcom len jeden zamestnávateľ!

Ubytovanie v Yellowstone.

Niekedy vyzerala cesta do práce aj takto. V auguste bolo ráno dosť chladno. Počas septembra už sneh poletoval.

Druhé leto

Znova  som sa rozhodol pre národný park ale tento krát som šiel do kempu. Je všeobecne známe že v kempoch máš málo peňazí ale tento bol iný. Vlastne asi jediný kemp kde je študent platený od hodín a máš aj platený nadčas. Rozhodol som sa pre Skylake Yosemite Camp.

Nachádza sa v Siera National Forest asi pol hodku autom od Yosemitu. Robil som v kuchyni, celkom pohoda robota. Plat bol o niečo lepší ako v Yellowstone  niečo cez 700 na dva týždne. Ale znovu som neprišiel do Ameriky zbohatnúť, tráviť leto v tejto oblasti je na nezaplatenie! 🙂 Zasa si ale dokážeš ušetriť dosť dolares aby si si kvalitne nakúpil na Amazone strávil 8 dní na Havajských ostrovoch, požičal si Mustang kabrio na ktorom si 10 dní behal po západe.

Ubytko v Skylake Yosemite Camp

Bývalo sa v chatkách ktoré mali miesto okien len sieťky proti komárom. Bolo sucho a prach bol všade. Všetci sme spali v spacákoch. Bežne v noci chodili do campu medvede takže v noci bol troška adrenalín, hlavne keď človek ide po pár pivách 😀 Raz som mal dokonca v spacáku čiernu vdovu ak nevieš čo to je tak ti poviem že, po 3 hodinách máš paralyzované nervové zakončenia v tele. Uštipnutie nie je tragické. Máš jeden deň na ošetrenie 😉 Ja som ju zo spacáku vytriasol a šiel som spať 😀

Tretie Leto

Moje posledné Work And Travel som nemal moc na výber, keďže som trávil zimu na Islande a behal kade tade. Nebolo moc času niečo hladať a bral som prvé čo prišlo. Kamoš mi dohodil jeho bývalu robotu v Ocean City. Počul som o tom meste že je to slovenská dedina. To bol jeden z dôvodov prečo som tam predošlé roky nechcel ísť. 😀 Riešiť zmluvy zo stanu cez telefon v krajine ľadu nebolo zrovna easy :O 😀 Leto v Ocean City je opak národného parku. Žiadna príroda, žiadna zver (len opitý ľudia) haha. Dosť sa čudujem že je OC v zozname pre Work And Travel. Kriminalita bola celkom vysoká. Cestou z práce som videl ako dvaja čierny páčia dvere na aute na parkovisku, no asi si len zabuchol kľuče 😀 Radšej som sa na nich ani nepozeral….

Bývalo sa v „Apartmáne“

Bolo to funny, cca  60 ľudí z Česka a Slovenska v dvoch susediacich apartmánoch 😀 Po večeroch sa sedávalo väčšinou vonku na terase.

        Sedíme na terase a pijeme

Prídeš do práce a tam Slováci, ideš busom a Slováci, dojdeš do Mekáču a pýtaš si burger po slovensky. Vtedy som si povedal že ozaj je to Slovenská dedina 😀 Toto leto som makal riadne, nie že by som musel ale nebolo tam čo robiť tak reku aspoň zarobím. Samozrejme som stíhal chodiť do fitka, variť a občas si vypiť . Po večeroch som si zvykol dať sladkú šmakocinu.  Plat bol celkom slušný. Priemerný slovenský mesačný si tu vieš odbúchať za týždeň 🙂 Ubytko a stravanebolo zadarmo ako v Národných Parkoch. Ubytko v apartmáne bolo 1600 dolcov. Čo by nebol až tak problém, horšie bolo že nás tam bolo viac než dosť… Aspoň tam človek nebol nikdy sám 😀 Ceľkom chajda za tú cenu, keď pršalo tak pršalo aj v izbe 😀 Teraz sa na tom už len smejem.

Bol som sa kuknúť na pláž, no počas leta som sa tam nebol ani raz okúpať

Ako sa  na Work And Travel dostať?

Prvý krok je ísť na Vysokú školu (denné štúdium). Následne si vyberieš agentúru kde sa registruješ. Ja som dva roky bol cez CCUSA a tretí krát som zvolil CKM.

Rozdiel? Cenovo sú na tom podobne a služby tak tiež.  Ak si dobre spomínam tak prvý rok som platil 650€ Agentúre, 160 za víza, 600€ letenka do Bozemanu (Praha – Chicago – Dallas – Bozeman). Nebudem tu písať román o agentúre. Pre CCUSA klikaj sem a pre CKM tuto.  Čakaj že budeš mať veľa papierovačiek,  niekde majú skype pohovor. Ja som mal prvý rok pohovor priamo zo zamestnávateľom v Bratislave – Job Fair. Druhý rok tak tiež – Camp Fair v Prahe. Pamätám si že pre CCUSA som musel natočiť video o sebe, to bolo asi najväčšie mínus 😀

Ak máš otázku tak kľudne hoď mail, správu, list či holuba

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *