Polárna žiara na Islande: Nebeské divadlo ktoré ťa dostane!

Ľudia chodia na Island z rôznych dôvodov.  Krajina vyzerá ako keby nebola súčasť našej planéty.  Krásna Islandská príroda ti ponúka vodopády, sopky, gejzíre, sledovanie veľrýb, ľadovce, pláže, jaskyne, prírodné geotermálne jazierka/rieky a sledovanie polárnej žiare!

Ak sa vyberieš na Island v lete tak na polárnu žiaru môžeš zabudnúť.  Čim je noc hlbšia o to väčšia je šanca vidieť polárnu žiaru. V lete moc tmy na Islande nenájdeš, východ slnka v júny je okolo 02:55 v noci  teda ak to možno nazývať noc, keďže je svetlo takmer po celý deň 😀 západ čakaj  okolo pol noci nasledujúci deň (až o cca 20 hodín) Naopak si môžeš pozrieť pestrofarebnú prírodu.

Ja trávim na Islande zopár mesiacov. Priletel som 4 Januára a domov sa chystám až polke Mája. Čiže mám dosť času na polárnu žiaru.

Polárna žiara je takmer každý deň, avšak nie vždy ju uvidíš. Musí byť jasná obloha, bez dažďa/snehu a predpoveď musí hlásiť vysokú aktivitu. Aktivita je meraná na stupnici od 0-9.  Som tu dva mesiace a len jeden jediný krát to bolo na šestke a poviem ti že to bolo neskutočné divadelné predstavenie. Na oblohe to vyzeralo ako obrovská svietiaca plachta a neskôr  rieka ktorá sa prelievala. Menila farby zo zelenej cez bielu až fialovú. V momente keď to bolo najintenzívnejšie som sa už nezmohol ani na fotenie, pohľad bol dychberúci! Len sme stáli pozerajúc sa na oblohu s otvorenými ústami 🙂 Dôležité je ísť preč z mesta alebo nájsť miesto kde nie je moc svetelného znečistenia.

V Reykjavíku to je ideláne miesto Perlan a Light House – Maják. Sú to miesta kde je svetelné znečistenie najmenšie. Samozrejme mimo mesta kde je takmer úplna tma je žiara najjasnejšia.  Pri vyššom faktore ako je 6 až 9 je možné vidieť žiaru veľmi dobre aj v meste, navyše občas večer sa v meste zhasnú svetlá pre lepšie pozorovanie – super nie?  Ja som vyššie ako 6 ešte nevidel a neviem si to ani predstaviť. Pretože už pri šestke to myseľ nestíha spracovať. Ozaj mi to prišlo ako sen.

Fotky sú len slabý odvar toho čo sme videli, i keď niekedy pri slabšom faktore to v zrkadlovke vyzerá lepšie a naopak pri vysokom faktore to vyzerá na oblohe majestátnejšie ako na fotke.  Island je krajina plná emócií.

Veď čekuj fotky a posúď sám/a

Na záver si ukážeme ako vyzerá predpoveď na Islande.

Biela farba znamená čistú oblohu, zelená farba zasa zamračené. V pravom rohu hore vidíš stupnicu od 0-9. Keď sme videli faktor 6 a čistú oblohu tak bez zbytočných otázok sme sa vybrali mimo mesta, pretože zvyčajne býva 2-4. Američanka  Tessa Bilcoh (autorka niektorých fotiek) požičala auto a spolu s Jamie, Elizou a spolubyvajucím Evgenim sme zažili polárne divadlo na ktoré sa nezabúda.

Takto vyzerá predpoveď na polárnu žiaru

Dlho nebola žiadna zaujímavosť:

Na Islande je zakázané mať ako domácich miláčikov hady, jašterice či korytnačky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *