Ňjú Jork v skratke. Ideme prvýkrát do New Yorku

Ameriku mám už celkom obkukanú.   Poďme sa pozrieť na prvé mesto ktoré som v USA navštívil.

New York alebo aj The Big Apple je doslova betónová džungľa!

Čo sa naozaj oplatí v New Yorku pozrieť? kde sa ubytovať?  Koľko času budeš potrebovať?

Nie je problém pozrieť jablko za 2-3 dni. New York je veľké mesto, ja by som ti poradil tak týždeň (ak si to chceš užiť). Nečakaj od mesta nič extra. Mesto má slávu a to je dôvod prečo sem chodia turisti.

Veľa ľudí toto mesto sklamalo, neviem čo bolo ich očakávanie keďže sú tu len budovy a betón.

Začnem od toho najdôležitejšieho

Empire State Building 

Táto budova niesla prvenstvo najvyššej budovy sveta. Samozrejme sú dnes omnoho vyššie budovy ale treba brať do úvahy aj rok stavby. Výstavba bola ukončená v roku 1931. Samotný názov mal niesť hrdosť. Do dnes patrí táto budova medzi symbol New Yorku. Výhliadka je na 82 poschodí (main deck) a 102 poschodie (top deck). Cena za 82 poschodie je 30 USD a 102 poschodie je okolo 54 USD. 

Kedy ísť na Empire? Samozrejme za dobrého počasia a viditeľnosti. Ja mám v obľube tesne pred západom slnka. Takto si na jeden vstup užiješ výhľad za svetla, západ slnka a samozrejme nočný New York. Ak mám ísť do detailu tak ideálne je cez pracovný týždeň, kancelárske priestory sú v plnom prúde a mesto svieti o niečo viac 😉 Priprav sa že hore môže byť chladnejšie a aj vetrík pofukuje.

Empire State Building – Výhľad z Top Of The Rock
Výhľad z Empire vo večerných hodinách

Times Square 

Kto by nepoznal toto námestie? Patrí medzi najpopulárnejšie nie len v tejto betónovej džungli ale aj v celej Amerike. Hovorí sa že New York nikdy nespí a toto námestie to potvrdzuje, svetelné reklamy sú všade a tak silné že osvetlia celú ulicu. Cez deň môžeš byť sklamaný preto treba ísť po zotmení 😉 Daj si tu pozor na pouličných predavačov CéDečiek, ani to neber do rúk lebo sa ich nezbavíš, napíše tam tvoje meno a potom bude pýtať peniaze. Ale musím sa priznať že raz som to kúpil, po týždni cestovania sme to v aute pustili a nebolo to veru najhoršie 😀

Socha Slobody 

Dar od Francúzov. V ľavej ruke drží socha dosky predstavujúce vyhlásenie nezávislosti. Nebudem tu písať históriu ale pre zaujímavosť bola socha v roku 1984 zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ako sa na sochu dostať?  Nachádza sa na ostrovčeku Liberty Island. Trajekt je situovaný v Battery parku. Prvá plavba je 8:30 ráno a posledná o 17:00. Ja osobne odporúčam hneď prvú. Dôvod je prostý, turisti! Ani si nevieš predstaviť koľko ľudí tam je. Treba si pekne privstať. Ak by si sa chcel pozrieť hore do koruny tak lístky búkuj už 2-3 mesiace vopred 😉 Lístky online tu.

Rockefellerovo centrum

Komplex 19-tich komerčných budov. Postavila ich rodina Rockefellerovcov a je to najväčší komplex v súkromných rukách svojho druhu na svete. Čo tu ale robiť? Najvyššia budova v tomto komplexe zvaná aj ako GE Building ti ponúkne mega výhľad. Asi najlepší výhľad na Empire State Building. Vstup je 30 USD. Táto budova sa nazýva aj Top Of The Rock.

Top Of The Rock

Central Park 

Čo by to bol za výlet do Ňjú Jorku bez návšetevy Central Parku? Nepatrí síce medzi najväčšie mestké parky v USA ale Ňjú Jorský je asi najznámejší na svete. Slúži ako filmová kulisa 🙂 Ak nemáš čas tak príď aspoň do Sheep Meadovs – najväčšie otvorené priestranstvo vo veľkom jablku. Park je vytvorený umelo, sú tu jazerá, chodníky, fontána, basebalové ihriská dokonca aj zoo. New York je hlučné mesto a Central park je super miesto na oddych a relax.  Kedy je ideálna návšteva? Skús nedeľu, ľudia majú voľno a môžeš si pozrieť aj basebal 😉

Sheep Meadovs – Central Park
Kúsok za Sheep Meadovs máš v Central Parku toto jazero. Môžeš si požičať aj loďku za 15 USD + 20 záloha.

Brooklyn Bridge 

Prechádzka po moste stojí za to! Hlavne sa netreba hneď otočiť, na druhej strane v Brooklyne musíš proste navštíviť Pebble beach a Main street park. Naskytne sa ti pohľad na samotný Brooklyn bridge a v pozadí Manhattan. Ďalšie super miesto na oddych.  Most bol v dobe najväčší na svete , dnes patrí medzi národné pamiatky a symbol New Yorku.

 

Processed with MOLDIV

Wall Street

Historické jadro finančného obvodu a bola prvým trvalým sídlom burzy New York Stock Exchange.

Flat Iron Building

Už z názvu plynie že budova je v tvare žehličky. V minulosti patrila medzi najvyššie budovy v meste. Na budove je zaujímavý jej tvar.

Coney Island

Na pláži v New Yorku – Coney Island

Polostrov v najjužnejšej časti Brooklynu s plážou na pobreží Atlantického oceánu. Práve tu bol otvorený prvý stánok s Hot Dogom v Amerike. Dôvod bol prostý. Práve na Coney Island bol prvý lunapark. To sa zdalo byť ako dobré predajné miesto.  Lunapark stojí do dnes. Môžeš si pozrieť aj historickú drevenú horskú dráhu Cyclone.

Coney Island

American Museum of Natural History

Americké prírodovedné múzeum je jedno z najväčších múzeí sveta. Poviem ti že som tam bol dva krát a vždy som mal mapu no aj tak som tam kvalitne blúdil :-O :-D. Múzeum sa skladá z 25 budov a 46 sál. Zbierka múzea ponúka 36 miliónov exemplárov. Málo? Na toto múzeum si vyhrať troška viac času (3-4 hodiny a viac). Ak si plánuješ New York je potrebné sledovať predpoveď počasia. Múzeum je dobrá voľba v daždivý deň.

Príde ti táto kostra T-Rexa povedomá? Totiž v tomto múzeu sa natáčal film noc v múzeu. Ak si film videl tak ti všetko príde povedomé.

Grand Central Terminal

Ak už si všetko v New Yorku pozrel tak sa môžeš zadarmo poprechádzať po najväčšej železničnéj stanici na svete. Grand Central Terminal má 44 nástupíšť.

Duncanovo hračkárstvo

Hračkárstvo už nevyzerá ako vo filme Sám Doma ale stále to stojí z pozretie ;). Ceny hračiek su astronomické! Hodím ti sem aj mapu kde sa nachádza 🙂

Cesta z letiska (JFK)

Tak už vieš čo máš očekovať v New Yorku. Poďme sa pozrieť ako sa tam dostať z letiska. Možností je viac. Môžeš ísť taxíkom asi za cca 50 dolares.

O niečo lacnejšie je zobrať si na letisku Shuttle, koštuje asi 16-20 dolcov. Treba ale brať na vedomie že, v New Yorku je komplikovaná  a upchatá doprava. Čas taxíkom alebo Shuttlom sa môže vyšplhať na 2-3 hodiny. Najlacnejší spôsob je použiť metro. Zastávka metra na JFK sa volá Suthpin Bvl hneď pred konečnou – Jamaica Station. Na Suthpin Bvl. sa odvezieš air trainom z letiska. Ak sa dostaneš na Metro tak pôjdeš smerom na Midtown Manhattan a Queens.

Doprava

New York nie je mesto aby si chodil pešo.  Ňjú Jorský metro systém patrí medzi najväčšie na svete. Zastávky metra sú takmer všade. Tým chcem povedať že by si sa mal pohybovať práve metrom. Jedna jazda metra stojí 2,70 USD.  Metro karta na 7 dní ťa bude stáť asi 30 USD. Ak sa chystáš na 3 a viac dní tak sa ti určite táto karta oplatí 😉 Ak pôjdeš viac ako 10x metrom tak sa karta už vypláca. Ja bežne chodím tak 3-5x denne.

Ďalšia dôležitá vec je New York City Pass. Ak by si si zrátal samotné vstupy na atrakcie tak za jedna to stojí veľa peňazí a za druhé sa môže stať že budeš čakať v nekonečnom rade. Ale ak máš City Pass tak sa vyhneš vysokým cenám a dlhým radom 😉 City pas si môžeš zakúpiť tu. Jeho cena je 122 USD čo je asi 110€.  Máš tam vstupy na atrakcie vo výhodnéj cene a bez čakania v radoch. Ak máš na New York menej času tak je možnosť aj C3. V C3 máš na výber ľubovolné tri atrakcie. Napríklad pôjdeš: Empire, Top Of The Rock a Sochu Slobody. Cena je 78 USD. Ak si to prerátaš tak sa to ozaj oplatí.  (Socha Slobody 25 USD,  Empire 30 USD a Top of the rock 30 USD)

Jedlo

Určite musíš ochutnať Newyorskú pizzu. Navyše je to lacný spôsob ako sa najesť. Jeden väčší trojuholník a plechovka spritu alebo cola ťa bude stáť do 2 dolárov. Hot Dog! Stánky s Horúcim psom sú takmer všade ale najlepší je práve na Coney Island.  Celkovo takmer všetky stánky v meste ponúkajú dobré jedlá,  ak ucítiš vôňu zo stánku tak sa určite zastavíš 🙂

                                                                                                     

       Ubytovanie

Ubytovanie vo Veľkom Jablku predstavuje problém.  Ak si dobre pamätám tak prvý krát sme platili asi 1200 USD na 5-6 nocí.  Bolo to na Manhattane v štvrti Tribeca – taká troška lepšia štvrť. Na Bookingu nájdete ubytko od 340€ na 4 noci pre dve osoby. Za túto cenu sa ubytujete v Brooklyne a Queense. Metrom sa v pohode dostaneš kamkoľvek 🙂 Teraz v septembri sme platili 600 na tri noci pre 4 osoby. Bola to dobrá cena pretože to bolo na Manhattane. Najlacnejšie ubytká na Manhattane zvyknú byť vypredané vo veľkom predstihu.  Môžeš skúsiť airbnb. Najlacnejšie nájdeš od 160 USD na 4-5 nocí pre dve osoby. Ak chceš ísť viac do centra tak cena ide od 450 pre dvoch. Samozrejme za túto cenu nečakaj nič extra.

         Esta

Na záver dôležitá informácia, ak ideš len na dovolenku (čiže nebudeš pracovať) stačí ti ESTA. Jediná internetová stránka je táto. Esta stojí asi 10€. Všetko sa dozvieš na stránke Ambasády v Bratislave. Naozaj prehladné. 🙂

Keď už si v lietadle dostaneš formulár ktorý musíš vyplniť a odovzdať na Imigračnej kontrole na letisku. Hodím ti sem vzor ako to má vyzerať.

Pred cestou si určite nezabudni redukciu do USA, powerbanku (pravdepodobne z hotela vyrazíš skoro ráno a prídeš neskoro večer), stiahni si navigáciu a mapu metra, zisti či platobná karta bude akceptovaná + si zameniť nejaké dolares (ak máš city pass, ubytko platíš kartou tak ti stačí par stovák na papanicu a nejakú magnetku). Myslím že od letenky cez ubytko, stravu, atrakcie a magnetky ťa to koštne  800-1000€. Záleží aké ubytko si zvolíš.

Ak máš otázku ohľadom NYC alebo USA tak hoď mail, list, holuba.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *