Kúpanie na Islande, časť druhá.Najlepšia Slovenská recenzia!

Minule som sa troška venoval mestu a mestkému kúpaniu. Teraz ide tá zaujímavejšia časť kúpania.

Rozdelím to na platené a neplatené. Tie neplatené nie su až tak celkom neplatené. Je tam nápis aby si vhodil 300 korún do kasičky na podporu, je to asi 2,50€. Ale nikto to nekontroluje, keď mám drobné tak hodím. Jeden sa mi tak páčil že som hodil aj viac 🙂

Začnem tam kde treba platiť

Prvenstvo u mňa dostávajú geotermálne jazerá Mývatn. 

Sú podobné ako Blue Lagoon, je to taká lacnejšia varianta. Voda bola super a výhľad z jazera tiež. Mínus je že, nebol bar v jazere aby si si dal čapované pivko. No pri vstupe si si mohol kúpiť špeci  pivný listek. Predplatil si  tri pivá a vždy si ohlasil toho vodného strážcu čo tam bol na každom rohu a on ti vysielačkou objednal. Čo sa mi moc nepáčilo. Keby to donesie aspoň nejaká kočka 😀

GPS: 65°37’51.8″N 16°50’53.4″W

Voda bola modrá a výhľad nekonečný

Budova nebola taka luxusná ako v Blue Lagoon ale vyhrievané zábradlia vonku potešia, hlavne ak mrzne a ty ideš z bazénu. To je topka. Tak isto tu je sauna v cene. Je tu aj menej turistov ako v Blue Lagoon. Cena okolo  23€

Druhé miesto je ťažké, je tu Blue Lagoon vs Bazén v Hofsóse.  Lagúna je samostatne rozmontovaná tu. Čo sa Hofsósu  týka, mestečko so 161 obyvateľmi má rozhodne čo ponúknuť. Škoda len že, pivo nemajú. Ale prezradím ti tajomstvo. Čokoľvek v plastovej flaške prejde.

Bazén v Hofsóse ponúka majestátny výhľad

Bazén dostal hodnotenie 4,9 z 5 a drží prvenstvo bazenov. Sledovať priamo západ slnka je čarovné. Počas zimného obdobia aj východ slnka.  Cena za vstup je cirka 7€ 

GPS: 65°53’46.4″N 19°24’43.5″W

Kde je krajšie? Blue Lagoon alebo Hofsós?  Ráno tu nikto nebol a bazén bol len pre nás 🙂 

Tretie miesto dávam bazénu v Holmavíku. Mesto položené na severe Islandu ponúka bazén aj malú horúcu rieku. Cena je okolo 4,50€

GPS: 65°46’53.0″N 21°31’12.8″W

Bazén v Holmavíku na severe Islandu

Tu skončíme, samozrejme takmer každé mesto ma potom svoje kúpalisko ale to by bolo do nekonečna. Poďme na tie príjemnejšie, pardón prírodnejšie 😀 Ale aj príjemné, veď toto je top kúpanie na Islande!

Idem to znova zhodnotiť, najviac sa mi páčilo, fú normálne rozmýšlam ktoré bolo lepšie :O  Dávam Západným Fjordom jednotku! Tento Hot Pot je celkom dobre zakrytý na Fjordoch. Čo je však nevýhoda nemá žiadne kabínky a vonku je riadna zima. Zimu ktorú som tam zažil, na tú nezabudnem 😀 Preto takéto zahriatie padne vhod. 

Jazierko  Hellulaug s teplou vodou na Fjordoch. Nie je to zrovna tu za rohom. Bol som tam zatial len dva krát a možno to dám do tretice.

GPS: 65°34’21.3″N 23°10’21.2″W

Ľudí sa mestí dosť, vždy sa niečo popilo. Samozrejme treba po sebe aj upratať!

Na druhý stupienok si može vystúpiť skupina Hoffel Hot Tubes, ktorá sa nachádza kúsok od  druhého najväčšieho ľadovca v Európe Vatnajökull. Tieto Hot Tubes majú rozdielnu teplotu a môžeš si ju aj regulovať. Výhľad stojí tak tiež za to! Do plusu je kabínka na prezliekanie. 

GPS: 64°23’49.5″N 15°20’26.9″W

S vychladeným Jägermeisterom  sa kúpe lepšie 😉

Tretie miesto sa nachádza v údolí Islandu. Tento poloprírodný bazén ponúka super výhľad, čo je mínus je nie moc teplá voda – pri prameni to bolo fajn. V kabínkach je troška mokro ale ver mi že keď vonku zafúka tak sa tam prezlečieš tak či tak 😀  Seljavallalaug alebo aj nazývaný Secret pool je stále na úrovni. 

GPS: N63°33.664 W19°37.131

Seljavallalaug – Secret pool

Ďalej ideme viac do prírody a k tomuto miestu si už musíš vyšlapať tak 40 minút Islandom. Cesta v zime nebola zrovna prechádzka pod kvitnúcimi čerešnami.

Horúca rieka Reykjadalur sa nachádza kúsok od mesta Hveragerdi.

GPS: 64° 1′ 0.0834″, -21° 13′ 55.6206″

To to bolo moje prvé kúpanie na Islande. Vyšlapal som 40 minút v horách, dať sa do plaviek predstavoval troška problém – bola zima. Ale skutočný problém nastal keď musíš ísť von :D. Vonku husto snežilo,  fúkal severák a ja som si dával dole plavky :O Dôležité je v takomto prípade sa poriadne vysušiť (ak sa zrovna nechystáš do tepla) nás ale čakala 40 minútová cesta z hôr. Strata citu v prstoch, nevedel som či držím vo vaku ponožku alebo foťák. Šnúrky si zaviazať bolo už bolestivé. Toto už nie je vhodné pre každého počas zimného obdobia. Mal som fakt dosť. 

Na jar a v lete to je ale už iná káva ale plná turistov. Treba tam ísť neskoro večer, veď v lete neni tma 😀

V lete zdroj: Photos from Iceland

Hot Pot v meste Húsavík, ležiacom na severe Islandu neponúka výhľad. Má ale závetrie a čo je najväčšie plus, šatňu s podlahovým kúrením :O to som fakt čumel lebo som to ešte na islande nevidel. Niekedy neni ani kabínka na prezlečenie a teraz rovno v nej podlahové kúrenie? To bol pánko čo to spravil.

GPS: N66º03.324 W17º21.079

Zas len to padlo vhod takto z rána 🙂

Aj tieto Hot Tubes nachádzajúce sa v mestečku Drangsnes majú fajn výhľad.  Kúpanie si užívaš takmer všade ako môžeš vidieť.

GPS: 65°41’19.5″N 21°27’14.1″W

Bazén Grafarlaug! Voda mala len 26°C. To nie je extra teplé ale vonku bolo slniečko tak to bolo prijatelné 🙂

Ak sa chceš okúpať tak nech sa páči tak isto GPS súradnice N64°57.652 W21°30.986

Reykjafjarðarlaug – bazén na Fjordoch. Voda bola studená (možnosť kúpania v lete)

V ponuke je celkom fajn výhlad 😉

GPS: N65°37.384 W23°28.13

Vedľa bazénu Reykjafjarðarlaug sa nachádza aj malé jazierko kde bola voda už prijateľnejšia! A vyzerá celkom dobre, čo povieš? Voda ale nebola moc hlboká.

Landbrotalaug –  tu sa okúpeš celkom dobre, voda je kalná  :/ Avšak regulácia horúcej  vody poteší 🙂

GPS: N64°49.933 W22°19.110

Posledné dve kde  som sa ale nekúpal.   Hestasport Chatky a  Jaskyňu Grjotagja

Dole vidíš Chatku aj s Hot Tube, celkom parádička ale bolo to len pre hostí. Celkom fajn ubytovanie 🙂

GPS: 65.545815, -19.454701

Hestasport Chatky

Jaskyňa Grjotagja je asi najprírodnejšia a a najmenej dotknutá človekom. Voda je však posledné roky veľmi horúca, zapríčinila to erupcia sopky v  70 rokoch. Teplota je 46-50°C.

GPS: N65°37.586 W16°52.949

Vyzerá to lákavo ale málo kto sa dnes odváži vstúpiť ale kamarát Luboš by vedel rozprávať ako sa tam kúpalo 😉

Kúpanie na Islande sa ti určite zapáči. Ozaj to dáva na Island úplne iný pohľad.  Ber si aj dvoje plavky 😉

Na záver ti sem hodím link na stránku klikaj sem. Tu nájdeš všetky kúpaliská, bazény, prírodné pramene na celom Islande!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *