Havaj mojimi očami – Oahu

Čo si predstavuješ keď počuješ Havaj? Krásne pláže? surfovanie? exotika? kvetinové vence?

Havaj je len ďalší štát patriaci k USA. Nachádza sa v strede severného Pacifiku. Havajské ostrovy sa nachádzajú 4500 km od Západného pobrežia USA, čo predstavuje asi 5 hodín letu.  Z takej Viedne si v celku zalietaš, let trvá 26 hodín a preletíš viac ako 12 000 km.

Ak sa rozhodneš ísť na Havaj tak tvoj let bude smerovať do hlavného mesta Honolulu ktoré sa nachádza na ostrove Oahu. Keď som vystúpil z lietadla tak som dostal facku od tepla a vlhkosti. Na letisku ťa  čaká stánok s kvetinovými vencami, za ktoré si ale musíš zaplatiť. Umelé sú do 10 dolcov a živé (tie krásne voňajú) ťa budú koštovať 20 a viac. Na Havaj netreba víza stačí len ESTA.

 V Honolulu som sa moc nezdržal, mesto nebolo moc výnimočné. Prišlo mi že tam bolo viac bezdákov ako turistov. Nakúpili sme potraviny a vydali sa smerom na Waikiki bíč.

Na ostrove Oahu nepotrebuješ 4×4 auto. Ideme low cost a veľké auto na spanie je top!

Waikiki

Waikiki stojí každopádne za návštevu ale musím povedať že je to tu veľmi komerčné a plné turistov. Nachádza sa tu kopec obchodov a reštík. Často krát je všetko predražené. Nočný život v Honolulu som neskúšal no bolo tu dosť barov a to hlavne pri Waikiki. I keď som trošku som Waikiki zhejtoval ale je to najznámejšia pláž na svete a stojí za návštevu.

Waikiki Bíč
Večer na Waikiki je magický

Diamond Head Crater

Ďalší deň  sme sa vybrali na Diamond Head Crater, je to menšia túra s mega výhľadom na Honolulu. Jedná sa o bývalú sopku, pešo sa tam dostaneš z Waikiki asi za 50 minút, autom za 10-15. Vstup je 1 dolár čo je v pohode a výhľad na nezaplatenie. Veď čekuj.

Výhľad zo Sopky – Diamond Head

Návod ako sa dostať na Diamond Head

The Dead Mans Cat Walk

Bolo dosť času tak sme skúsili ešte jednu výhliadku, ktorá je zakázaná. Cesta na The Dead Mans Cat Walk vedie cez súkromný pozemok. Ak ťa čapnú policajti (no podľa mňa tam moc nechodia) môžeš dostať pokutu aj 500 dolares. Ak uvidíš rampu ktorá je na konci cesty tak ju jednoducho podlez a pokračuj.

Sedím na kraji Cat Walku. Neskutočný výhľad

Ak chceš komplet návod ako sa tam dostať tak mi hoď správu

Pohľad na Havajskú pláž
Keby som tu bol sám a nikto ma neťahá preč tak tu presedím celý deň. Ale veď ja sa tam vrátim 🙂

Na ostrove Oahu sa nachádza ešte jeden výstup na ktorý som sa bohužiaľ nedostal no dúfam že sa dostanem! 🙂 Haiku Stairs alebo aj Stairway to Heaven sú ozaj ako schody do neba!

Pozri si toto video na Youtube a na budúce sa pridaj ku mne!

Hanuama Bay

Ak postupujeme ďalej okolo ostrova narazíme na pláž (moju oblúbenu)  Hanuama Bay.  Táto pláž je už spoplatená na 7,50. Otváracie hodiny majú od rána 6:00 do večera 7:00. Pozor každý utorok je zatvorená! Požičanie šnorchla je 10-15 dolares, no  nevieš kto to mal v ústach pred tebou.  Ja som si kúpil v obchode pri Waikiki za 10 dolárov. Ak vynecháš toto, ver že pravdepodobne lepšie šnorchlovanie na Oahu nenájdeš!

 Výhľad na Hanuama Bay
 Pláž – Hanuama Bay
Život pod hladinou Havaja je viac než bohatý
Toto je proste raj na zemi

Kualoa Ranch – Filmový Svet

Kualoa Ranch je predovšetkým známe za svoje filmové scény ako je Karate Kid, Jurský park, Godzilla, Pearl Harbor, Vojnová loď, Jumanji atď.

Priamo ako Jurský Park, už len dajnesor chýba 🙂

   Na túto scénku si pamatáš? Youtube

Toto miesto na Havaji nemôžeš vynechať! Ak si to chceš užiť na plné pecky tak  aspoň pol dňa. Môžeš si požičať štvorkolku, koňa, voziť sa v starom vojenskom autobuse. Havaj sú neni len pláže 🙂

 

 

Majestátna časť ostrova na Kualoa Ranch. Táto socha mi hovorí že by som mohol isť pozrieť na Veľkonočný Ostrov

 

 

Odtlačok Godzilly

North Shore

Ak pôjdeš autom okolo ostrova tak sa môžeš pozastavovať kde sa ti zapáči. Pláže sú takmer všade.

Mne sa veľmi páčilo na North Shore, také vlny som nikdy predtým ani potom nevidel. Ozaj si treba dávať pozor a nechodiť tam sám. Vlny na North Shore patria medzi najsmrteľnejšie na svete takže opatrne!

Niekde pri North Shore
Surfovanie na North Shore nie je pre začiatočníkov…..

Následne z North Shore sme sa vybrali na najväčšiu ananásovú plantáž na svete, to proste chceš ochutnať! Robia ochutnávky ananásu so špeci koreninami.

Pearl Harbor

Pomaly cesta po Oahu končí, posledná zastávka je v Pamatníkú Pearl Harbor. Známa základňa a prístav v USA na ostrove Oahu bola napadnutá Japonským letectvom. Dnes už len pamiatka. USS Arizona Memorial stojí za návštevu, možnosť vstupu aj do múzea. Ja som šťastie nemal, prišiel som tam môj posledný deň a tesne pred záverečnou.

Havajské jedlo

Na Havaji nie je nič zlé! Skúš reštiku na Waikiki, neolutuješ. Ale ak chceš niečo naozaj Havajské a hlavne nekomerčné. Skús na North Shore Giovanni’s Shrimp Truck!

Vyzerá to ako posledné miesto kam by si šiel ale tá chuť!

Určite ťa zaujíma kde som spal, poviem ti že som nemal žiaden hotel. Spal som kde sa dalo,  zaspať na pláži je mega, a tá obloha. Ubytko sa pohybuje od 50€ na noc cez Airbnb. Booking ti ponúkne hostel od 75€.

Ďalší článok bude o ostrove Maui. Dozvieš sa čo si zobrať  na Havaj, sveter a bunda nebude chýbať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *